6 Nisan 2011 Çarşamba

Victor J. Papanek Sosyal Tasarım Ödülü

 
“Tasarım eğer ekolojiye ve topluma duyarlı olacaksa devrimci ve radikal olmalı. Çeşitliliğe göre üretilmeli ya da en azla en çoğu gerçekleştirebilmeli”   

Victor J. Papanek’in** 40 yıl önce yazdığı ve yukarıdaki görüşlerinin de yer aldığı “Gerçek Dünya için Tasarım (Design for the Real World)” adlı kitabında öne sürdüğü sorumlu ve insancıl tasarım önerileri birçokları için esin kaynağı olmuştur. Ancak “sorumlu” ve “sosyal” tasarımın önemi günümüzde her zamankinden daha çok öne çıkmaktadır.

New York Sanat ve Tasarım Müzesi ve Victor J. Papanek  Vakfı, uluslarası “sosyal tasarım ödülü” vereceklerini açıkladılar. Erişilebilirlik, çevreye duyarlılık ve çeşitlilik gibi konularda farklı yaklaşımlara sahip her türlü tasarım ürün ya da prototipi ile katılınabilecek olan yarışma için son teslim tarihi 1 Haziran 2011.

Yarışma ile ilgili daha fazla bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz: http://vjpsocialdesign.madmuseum.org/

**Victor J. Papanek’in bu kitabın alıntılara da yer veren ve TAG Platform’un görüşlerini aktaran “Tasarım Suçları” başlıklı yazı için tıklayın: http://herkesicintasarim.blogspot.com/p/yazlar.html  


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder