17 Ekim 2012 Çarşamba

Kentler mi kusurlu? Biz mi kusurluyuz? İstanbulluların katılımıyla tamamlanacak bir sergi!


İstanbul’da Tasarım Bienali yoğun bir şekilde devam ederken “Kentler mi kusurlu? Biz mi kusurluyuz?“ diye sorarak toplumun dikkatini kentlerin tasarımına çekmeyi hedefliyoruz. Bienalin iki ana sergi mekanının arasında Karaköy Mimarlar Odası’ndaki sergide Mart ayında tasarım öğrencileriyle yürüttüğümüz “herkes için tasarım atölye çalışmaları”nın sonuçları sergileniyor.

Sergi iki büyük haritadan oluşuyor. Birincisi atölye çalışmalarının sonuçlarına dayanan Karaköy kusurluluk haritası. Atölye çalışmaları boyunca farklı insan tiplerine bürünen öğrenciler değişen insan özelliklerinine göre Karaköy’de gündelik hayatı deneyimlediler. Büyük kentlerde yaşamak bir sporcu gibi mücadele etmeyi gerektiriyor yani “biz değil kentler kusurlu”. Kentteki mücadeleyi yaratılan olimpiyat oyunlarıyla anlatan öğrencilerin videoları da sergide izlenebiliyor.

İkinci harita ise tüm İstanbulluları katılıma çağırıyor. Boş haritanın üzerine sorunları küçük not kağıtlarına yazarak iğneliyorsunuz. Böylece yavaş yavaş istanbulda yaşayanların yarattığı kusurluluk haritası ortaya çıkmaya başlıyor. Bienal sonunda tüm notlar semtlere göre değerlendirilerek bir de analiz yapılacak.


Herkesi sergiye gelip bu haritayı tamamlamaya bekliyoruz...


" Eve Dönerken İki Ekmek Bir Madalya "
Sergi süresi: 15 Ekim-12 Aralık 2012 
Sergi Mekanı: Mimarlar Odası
IKSV-İstanbul Tasarım Bienali / TAG Platform  
Sponsor: KORAY


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder